Zero Waste – ekologiczna konsumpcja

Trend zero waste dotyczy rozważnego, świadomego kupowania towarów, by generować jak najmniej odpadów, takich jak np plastikowe opakowania, zbędne wypełniacze pudełek, przeterminowane jedzenie. Klienci domagają się proekologciznych rozwiązań, które oszczędzą planetę. A przedsiębiorcy powinni efektywnie realizować swoją sprzedaż i rozwój nie szkodząc planecie. Staje się to powoli wymóg rynkowy i standard. Świadome społeczeństwo coraz mocniej zwraca na to uwagę i szuka na ten temat informacji.

Zero waste to trend, który zyskuje obecnie coraz większą popularność. Najprościej ujmując polega on na świadomym podchodzeniu do używanych produktów, w taki sposób, by generować jak najmniej odpadów. Popularność tego zjawiska dyktowana jest coraz większą troską o stan środowiska naturalnego. W ciągu ostatnich lat przekonanie o tym, że dzięki naszym indywidualnym decyzjom możemy mieć faktyczny wpływ na świat wokół nas. Jednym z rozwiązań jest tu właśnie przejście na rozwiązania zero waste.

Zero waste blog – skąd czerpać wiedzę na temat zero waste?

Jednym z najważniejszych zagadnień, jakie związane są z zero waste jest kwestia opakowań. W dzisiejszym świecie nawet najdrobniejsze produkty (nie tylko produkty spożywcze, ale również kosmetyki, chemia i wiele innych) produkowane są w dużą ilość, najczęściej wykonanych z tworzyw sztucznych opakowań. Można nawet powiedzieć, że ilość plastikowych opakowań, które są używane jest wręcz absurdalna. Nieraz się przecież zdarza, że zanim uda nam się dotrzeć do właściwego, kupionego przez nas produktu zmuszeni jesteśmy przedrzeć się przez wiele warstw kartonu, folii, czy aluminium.

Warto również pamiętać, że wiele dzisiejszych produktów pakowanych jest tak, by opakowanie było jak największe (musi się na nich zmieścić marketingowy kontent producenta), a duża część wnętrza wypełniana jest przez sztuczne wypełniacze. Produkty zero waste wykonywane są w taki sposób, żeby opakowanie ograniczone było do koniecznego minimum. W przypadku produktów takich jak kosmetyki, czy chemia domowa, bardzo często stawia się na wielorazowe opakowania, a same produkty sprzedawane są z dyspozytorów. Produkty spożywcze z kolei coraz częściej całkowicie pozbawione są opakowań. O tym wszystkim, a także o tym gdzie szukać produktów zero waste warto szukać w internecie, między innymi na poświęconych tematowi blogach.

Zero waste sklep – produkty zero waste.

Sklepy zero waste pojawiają się w ostatnich latach coraz częściej. W naszym kraju są to wciąż przede wszystkim sklepy internetowe. W takich sklepach, bardzo często działających również za pośrednictwem popularnych serwisów aukcyjnych znaleźć możemy produkty zero waste wszystkich kategorii. Najbardziej popularne są w Polsce produkty spożywcze, kosmetyki i różnego rodzaju środki czystości. W niektórych miastach pojawiają się już również sklepy zero waste stacjonarne. Póki co są one jednak dostępne dla mieszkańców największych ośrodków miejskich.

Dlaczego zero waste?

Przede wszystkim ze względu na troskę o środowisko naturalne. Jak kiedyś wyliczono, zdecydowana większość surowców, które używane są do wytworzenia produktów, które znaleźć można na sklepowych półkach to odpady produkcyjne. Duża część z tego co zostaje to opakowanie, które również ląduje w śmieciach. Decydując się na zakup produktów zero waste w znacznym stopniu ograniczmy swój udział w generowaniu nieprzetwarzalnych odpadów. Drugim argumentem jest tu cena. Produkty zero waste, ze względu na niższy koszt produkcji są po prostu tańsze od innych produktów.