Co to jest matryca do nadruku?

Matryca przygotowania.

Jest to abstrakcyjne określenie wszystkich jednorazowych czynności przygotowujących proces druku, tzw. kosztów stałych druku: świecenie filmów poligraficznych, kalibrowanie maszyn, mieszanie farb, trawienie chemiczne matryc i sit. Koszt ten naliczany jest osobno za każdy drukowany kolor lub w za każde dodatkowe miejsce. W przypadku Butterfly koszt przygotowalni wynosi 50,00 zł netto za kolor/za miejsce.

Przykład: jeśli zamówicie Państwo 200 szt. długopisów z dwukolorowym napisem na korpusie, to oprócz kosztów 200 szt. długopisów i 200 nadruków w 2 kolorach, na fakturze znajdziecie pozycję Przygotowalnia lub Matryce – 2 szt. x 50,00 zł (po 50,00 zł netto za każdy kolor nadruku). Matryca lub Przygotowalnia to koszt stały, jednorazowy i niezależny od drukowanego nakładu. Wynikają z tego dwie istotne zależności: 1. im mniejszy zamawiany nakład towarów, tym większe koszty nadruku w przeliczeniu na sztukę oraz 2. im więcej kolorów (lub miejsc) nadruku, tym wyższe koszty nadruku ze względu na konieczność stosowania wielu matryc. Wniosek: przy małych zamówieniach sugerujemy nadruk w jednym lub dwóch kolorach, ze względu na spore koszty stałe przygotowania procesu druku.

Zwrot matrycy… Materialna matryca będzie Państwu przydatna tylko przy produkcji tłoczeń. W innych przypadkach matryca jest pojęciem abstrakcyjnym, istnieje, fizycznie, ale nie jest do wykorzystania w innej maszynie lub przez innego drukarza.