Co to jest raster?

Problem liniatury rastra sygnalizujemy Klientom najczęściej wtedy, gdy grafika przeznaczona do nadruku zawiera rastry, a więc przejścia tonalne (np.: jeden kolor przechodzi płynnie w drugi lub grafika zawiera cieniowanie, fotografie), a jedyną możliwą technologią nadruku jest tampodruk lub sitodruk. Wprawdzie obie technologie umożliwiają druk rastrowy, ale z niską liniaturą, co oznacza słaby efekt wizualny. W praktyce oznacza to, że mikroskopijne punkty nadruku, których gęste ułożenie obok siebie daje nam efekt przejścia tonalnego, są dosyć duże i widoczne. Liniatura to liczba takich punktów, które możemy nadrukować na długości 1 cala (DPI – dot per inch, LPI – lines per inch ). Liniatura to „rozdzielczość” nadruku. Druk offsetowy oferuje wysoką rozdzielczość – 300 lpi, co sprawia, że wszystkie przejścia tonalne i rastry (z których przecież składają się wydrukowane zdjęcia) dają idealne odwzorowanie. Dla porównania, sitodruk to maksymalnie 95 lpi, a tampodruk maksymalnie 90 lpi), a więc w praktyce te liniatury są blisko czterokrotnie niższe. Nic dziwnego, że zdjęcia, rastry, przejścia tonalne tworzone są przez widoczne gołym okiem punkty:

Raster – jest to siatka bądź matryca pikseli, które tworzą obraz na ekranie komputera. Zatem jeden raster stworzony jest z określonej ilości pikseli. W ten sposób, patrząc na piksele z większej odległości, tworza one obraz. Zasadę ilustruje powyższe zdjęcie. Obraz jest ledwo czytelny z bliska, ale gdy oddalimy wzrok o jakieś 300 cm, to mało subtelne punkty ułożą się w odcienie szarości, a obraz stanie się płynny. Matematycznie – z oddalenia będziemy widzieć obraz o większej LPI (ilości linii na cal). Obraz o wyższej liniaturze wyraźnie zyskuje.

Tyle teorii. Niestety, sporo logotypów zawiera rastry, które ciężko wiernie odwzorować, drukując na przedmiocie. Musimy się z tym pogodzić, chyba, że zdecydujemy się drukować wersję uproszczoną logo. Z uwagi na niską liniaturę tampo- i sitodruku, kolory odwzorowywane w CMYK’u nie są do końca wierne.