Haft komputerowy.
Haft komputerowy jest znaną i efektowną metodą znakowania tekstyliów. Niestety, nie ma sprecyzowanego cennika dotyczącego haftu, więc każde zlecenie wymaga indywidualnej kalkulacji. Na cenę wpływa wiele parametrów: wielkość i rodzaj haftowanej powierzchni, ilość uderzeń igły na cm2 (co decyduje o dokładności odwzorowania) oraz ilość haftowanych przedmiotów. Co ciekawe, na cenę haftu nie wpływa ilość haftowanych kolorów. Do wykonania haftu potrzebujemy składu – wykorzystamy go do stworzenia programu hafciarskiego. Proszę pamiętać, że miejsce w którym chcemy wyhaftować logo lub grafikę musi być na tyle płaskie i dostępne, aby zmieścić przedmiot na tamborku maszyny. Często bywa, że przebiegający szew lub istniejąca aplikacja przeszkadza w hafcie – trzeba wówczas zmienić miejsce haftu. Poza tym, w przypadku koszulek warto pamiętać, że haft jest wzmacniany od spodu fryzeliną, która może powodować uczucie uwierania i drapania przy kontakcie z ciałem. Ilość kolorów haftu nie wpływa na jego cenę!!! Jest to ewenement wśród metod znakowania.
Ograniczenia:
- Nie ma cennika – dużo składowych cen, sporo niuansów technologicznych wycena zawsze indywidualna, a więc cena trudna do porównania.
- Metoda raczej droga. Na cenę haftu wpływa: ilość tysięcy uderzeń igły hafciarskiej na cm2 (gęstość), to parametr który również świadczy o dokładności, rozdzielczości odwzorowania, wielkość haftu, a więc ilość tych cm2, ilość haftowanych przedmiotów. Tall Ship Races – naszywka 21 0000 uderzeń igły.
- Drogi program hafciarski (150–300 zł) – odpowiednik przygotowalni.
- Najmniejsza możliwa wielkość haftowanych liter (zależy również od czcionki), a by były czytelne to 6–7 mm.
- Drobne kształty, skomplikowane elementy logo, np.: herby są trudne do odwzorowania,
- Haft na fryzelinie – ostre nici mogą drapać ciało, co jest dosyć nieprzyjemne na t‑shirtach i koszulkach polo – chyba, że haft jest mały
- Nie haftujemy na cienkich t‑shirtach i cienkich tkaninach. Maszyna może nam wyciąć dziurę!!! Graniczna grubość bawełny to 160g/m2 lub grubsza.
- Haft na nylonie, ortalionie, poliestrze, z których uszyto ubrania, np.: kurtki, wiatrówki, dresy, powoduje utratę wodoodporności w miejscu haftu, woda przesiąka podziurawione jak sito miejsce
- Wielkość maksymalna haftu zależy od wielkości tamborka. Przeciętne jest to 15–20 cm.
- Haft wymaga dobrych i drogich nici, które się nie zerwą podczas haftowania, bo takie zdarzenie niszczy produkt.
- Haft jest bardzo czasochłonny, np.: czapeczka baseball’owa jest haftowana ok 20 minut.
- Haft wymaga zapasu płaskiej powierzchni bez szwów, patek, zamków, kieszeni, łączenia materiałów, która da się naciągnąć na tamborek.
- Haftując na gotowych produktach z katalogów – zawsze obszar znakowania jest ograniczony. Hafty na nierównym podłożu są możliwe przed uszyciem produktu, ale nie na gotowym produkcie z katalogu. Jest to jednak szalenie drogie. Przykład koszulki drukowanej od rękawka do rękawka.
- Zawsze wykonaj próbę!!!
Oszczędzić możemy: redukując wielkość haftu i upraszczając logo, jeśli ma dużo szczegółów.
Haft komputerowy – jest to bardzo trwała metoda znakowania przede wszystkim odzieży i tekstyliów (bluzy, czapki, obrusy, koce itp.). Do znakowania wykorzystuje się specjalną maszynę hafciarską kompatybilną z komputerowym programem hafciarskim, w którym tworzony jest projekt znakowania. Program hafciarski wykonać można wykorzystując projekty graficzne dostarczone przez Klienta w różnych formatach (np. JPG, bmp, GIF, PDF itp.). Uzyskać można nietypowe efekty (3D, błyszczące, ognioodporne), które odporne są na pranie, ścieranie, prasowanie.