Jak wybrać prezenty i gadżety świąteczne dla klientów?

mikolaj_baner-min

Święta nieodparcie kojarzą się nam z wręczaniem prezentów, nic więc dziwnego, że ta tradycja została zaadaptowana przez biznes do celów marketingowych, sprzedażowych i wizerunkowych. Nie ma w tym nic złego. Nic tak nie rozwija (a czasem uzdrawia) relacji, jak miłe, ciepłe i oryginalne upominki świąteczne. Z punktu widzenia działań Public Relations, Boże Narodzenie to prawdziwe Eldorado, pełne niepowtarzalnych okazji do budowania marki i poprawy wizerunku. Okres świąt to wymarzona okazja, by przypomnieć się wszystkim partnerom: klientom, dostawcom, współpracownikom i kolegom z pracy. Okazja jest podwójna – okreś świąteczny w wielu firmach kończy rok, więc prezenty wręczane na Święta są też podziękowaniem za wspólnie przepracowany rok.

Firmowe gadżety świąteczne wręczane tym okresie mają zupełnie inny charakter, od tych zamawianych na co dzień, a branża gadżetów reklamowych przygotowuje się do Świąt dużo wcześniej. Pierwsze katalogi z ofertą świąteczną trafiają na rynek już w połowie wakacji, ale prawdziwy sezon na gadżety świąteczne rozpoczyna się na dobre we wrześniu i trwa stosunkowo krótko – do listopada. W grudniu raczej nie ma już co wybierać i magazyny święcą pustkami. Nic więc dziwnego, że przy planowaniu zakupów prezentów świątecznych wskazany jest refleks i wczesne podejmowanie decyzji. Nie ma na co czekać – im bliżej Świąt, tym mniej towaru.

Śmiało można napisać, że prezenty świąteczne dla firm i ich klientów to branża, która rządzi się odmiennymi zasadami i gustami. Najczęściej gustem Prezesa, który często wprawia pracowników w nerwowość swoimi oczekiwaniami. Jednak niezależnie od Jego widzimisię, upominki świąteczne dla firm da się pogrupować w kilka najważniejszych grup produktowych:

 1. Ozdoby choinkowe. To bardzo dobry pomysł. Trudno wyobrazić sobie kogoś, kto nie potrzebuje ozdób choinkowych przed Świętami, jesli nie do domu, to chociażby do ozdobienia biura. Na rynku gadżetowym można znaleźć firmowe bombki z nadrukiem, ozdoby z filcu (mikołaje, renifery, gwiazdki, bałwany i wiele podobnych motywów). Ładne są również ozdoby drewniane i z surowców naturalnych (wiklina, suszone trawy, gałązki, owoce, itp.). Takie ozdoby nie kosztują dużo, a są miłym akcentem, który możemy podarować klientom i pracownikom. Ręcznie robione upominki świąteczne zawsze cieszą i zwracają uwagę.
 2. Kubki świąteczne. O dziwo – filiżanki i kubki świąteczne z motywami Bożego Narodzenia, to bardzo poszukiwane gadżety. Wydawaloby się, że takie uniwersalne gadżety są na czas Świąt zapominane, ale najwyraźniej lubimy delektować się w zimnych miesiącach ciepłymi napojami z dedykowanej ceramiki. Świąteczne zestawy do herbaty lub kawy mogą być trafem w dziesiątkę, jeśli dołożymy do nich jeszcze paczkę rozgrzewającej herbaty.
 3. Kosze świąteczne z delikatesami. To dosyć kosztowne prezenty biznesowe na Święta, i choć wartościowe i cieszące osoby obdarowane, mogą jednak wprawiać naszych odbiorców w zakłopotanie. Warto też pamietać, że zawartością koszy nasi odbiorcy być może będą musieli podzielić się ze współpracownikami. Nie wygląda to najlepiej, gdy kosz świąteczny dostaje tylko jedna osoba, dzieląca pokój z innymi. Warto wziąć pod uwagę taki scenariusz i nie wpędzać obdarowanej osoby w kłopotliwą sytuację. Zadajmy też sobie pytanie, czy chcemy wręczać kosze z deliaktesami, czy paczkę żywnościową z supermarketu. Lepiej działać wedłu zasady „mniej znaczy więcej” i skupić się na paru wykwintnych delikatesach, zamiast budować objętość kosza za pomocą popularnych i szeroko dostępnych produktów.
 4. Gadżety świąteczne. Standardowe, drobne, świąteczne gadżety reklamowe to korzystne i tanie rozwiązanie, ponieważ możemy je wręczać osobno, jak również w małych pakietach. Katalogi pełne są dedykowanych upominków świątecznych dla klientów na święta, takich jak: pendrive’y świąteczne z motywami świątecznymi, breloki, zakładki do książek i wiele innych oryginalnych przedmiotów.

  gadzety swiateczne 2016
  gadzety swiateczne 2016
 5. Upominki osobiste. Nic tak nie zbliża ludzi, jak osobiste świąteczne upominki, na przykład rękawiczki, czapki świąteczne, szaliki, ocieplacze, czy koce polarowe z motywem świątecznym. Czasem warto pomyśleć nad świecą zapachową oraz świeczniku.
 6. Mini choinki. Fajny i niedrogi pomysł. Nasza choinka (odpowiednio udekorowana dostarczonymi w komplecie ozdobami) z pewnością zajmie widoczne miejsce w biurze naszych klientów. Postawiona w sekretariacie lub na recepcji, będzie wspaniałą reklamą przez parę intensywnych tygodni przed świętami.
 7. Giftboxy, flowerboxy i stroiki. Pudełka z kwiatami są dobre na wiele okazji, ale w wydaniu świątecznym mogą być piękne, niepowtarzalne i zapadające w pamięć. Flowerboxy to pudełka, które zawierają żywe rośliny, kwiaty, iglaste gałązki, mech wraz z upominkiem świąteczym, sprawiają radość i są piękne. Stroiki
 8. Karty świąteczne. Eleganckie, biznesowe karty świąteczne są dla tych, którym nie wypada dawać prezentów, a chcemy wyrazić szczególne podziękowania za współpracę. Warto zwrócić uwagę na indywidualnie dopasowany charakter życzeń. To znacznie lepsze niż drukowanie sztampowych tekstów życzeń.
 9. Kawy, herbaty, czekoladki firmowe – bezpretensjonalny, podzielny prezent, który w biurze po prostu cieszy. Delikatesy i słodkie gadzety swiateczne z pewnością znajdą amatorów w każdej firmie.
 10. Alkohole – odpowiednio opakowane i udekorowane wina i grzańce są zawsze na topie przed Świętami. Najczęściej są dostępne na szybko, wręcz z dnia na dzień. Wprawdzie nie są to zbyt kreatytwne upominki świąteczne dla klientów, nie mniej są popularne i lubiane przez odbiorców.

Niestety, ciężko o złotą regułę przy planowaniu świątecznej akcji prezentowej. Nasze relacje z osobami obdarowywanymi mogą wpływać na to, czy wybierzemy tanie firmowe upominki świąteczne droższe firmowe prezenty świąteczne, czy też typowe gadżety bożonarodzeniowe. Polegajmy na swojej intuicji i wyczuciu. W końcu podczas Świąt wybaczamy sobie wszelkie potknięcia, zwłaszcza te prezentowe.