Drukowane koszulki

 

Gadżety reklamowe stały się częścią krajobrazu reklamowego wielu kampanii mających przyciągnąć uwagę użytkowników do produktów, usług lub idei promowanych w przestrzeni publicznej przez władze. Szczególne miejsce pomiędzy nimi zajmują koszulki z nadrukiem.

Rewelacyjna metoda odwzorowania.


Druk sublimacyjny jest najdokładniejszą metodą przenoszenia zamierzeń projektowych w sferę fizyczną. Rysunek wykonany w któryś z programów graficznych przenoszony jest na tkaninę z niezwykłą wiernością. Najdrobniejsze detale są odwzorowane ze szczegółami godnymi sokolego oka.

Charakterystyka metody.


Po wielu latach prób i eksperymentów ktoś wpadł na pomysł dość oryginalny i elegancki. Do druku na tkaninach zastosowano pewne zjawisko fizyczne.

Działanie metody opiera się na efekcie sublimacji. Wykonując nadruki na koszulki, stosuje się farby w postaci stałej, które przechodzą proces transformacji i ze stanu stałego przechodzą w stan gazowy z pominięciem fazy płynnej.

Ograniczenia metody.


Niestety nadruki na koszulkach wymagają stosowania właściwych materiałów. Pewne opory stawia drukowi sublimacyjnemu brak poliestru. Jednak domieszki w postaci włókien poliestrowych niwelują tę przypadłość. Do nanoszenia odwzorowań na inne materiały na przykład plastik lub porcelana stosuje się polimerowe podkłady zawierające poliester.