Czym się różni ISBN od ISSN?

ISBN (ang. International Standard Book Number) to międzynarodowy symbol literowy. Stanowi kod identyfikacyjny, który składa się z dziesięciu cyfr (do 2007 roku) i trzynastu cyfr (od 2007 roku). Nadawany jest dla typów wydawnictw zwartych, m.in. drukowanych książek bądź broszur, publikacji w alfabecie Braille’a, map, publikacji w postaci mikroform, oprogramowań edukacyjnych lub instruktażowych itp. Numeru nie nadaje się natomiast wydawnictwom ciągłym oraz drukom muzycznym. Powinien być wydrukowany na czwartej stronie okładki i na odwrocie strony tytułowej. W Polsce nadawany i rejestrowany jest przez Bibliotekę Narodową.

ISSN (ang. International Standard Serial Number) to międzynarodowy znormalizowany numer wydawnictw ciągłych, stanowiący 8 cyfrowy kod. Nadawany jest zasobom ciągłym (np. czasopismom, gazetom, rocznikom itp.). Służy do identyfikacji danego tytułu w światowych systemach informacji. W Polsce nadawany i rejestrowany jest przez Bibliotekę Narodową. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie internetowej Biblioteki Narodowej, numeru ISSN nie nadaje się:

– witrynom elektronicznym firm, instytucji, organizacji, stowarzyszeń itp.,

– portalom o charakterze lokalnym lub/i ulotnym,

– reklamowym i promocyjnym stronom internetowym,

– prywatnym (osobistym) witrynom elektronicznym,

– stronom zawierającym same reklamy lub linki ,

– blogom,

– portalom bez zawartości redakcyjnej (obowiązkowe minimum: nazwa i kraj wydawcy),

– portalom bez wyraźnie określonego na zasobie tytułu.

– zasobom ciągłym online przed ich pojawieniem się w Internecie.1

1.http://www.bn.org.pl/programy-i-uslugi/issn/tryb-uzyskania-numeru-issn

Na koniec tradycyjnie – zaproszenie do współpracy

Od 1998 roku pomagamy klientom wybrać i zamówić gadżety reklamowe z nadrukiem, gadżety promocyjne, materiały reklamowe, czy wreszcie prezenty firmowe dla pracowników. Wykonujemy nadruki, grawer i haft. Nie lubimy się chwalić, ale dostarczyliśmy gadżety firmowe dla kilkunastu tysięcy Klientów w całej Polsce i za granicą. Byłoby nam bardzo miło współpracować równiez z Tobą.

Agencja Reklamowa Szczecin – Butterfly Gadżety Reklamowe

Aleja Bohaterów Warszawy 98 • 70-341 Szczecin • tel. 91 421 3677 • fax 91 883 5139

e-mail: info@promoshop.pl