Co powinna zawierać księga znaku, czemu służy, jak ją stworzyć i jak używać?

Księga znaku to opracowanie przedstawiające system wizualny marki lub firmy, znak – logo i jego zastosowanie w różnych warunkach, na różnych przedmiotach, by uzyskać spójność przekazu, estetykę i jednolitość. Co powinna zawierać księga znaku, czemu służy, jak ją stworzyć i jak używać? 

Każda firma, która chce być rozpoznawana przez potencjalnych klientów musi posiadać logo. Jeśli logo zostanie zamówione w profesjonalnej agencji reklamowej, powinna do niego być dołączona również księga znaku. Jest to tak naprawdę instrukcja, w jaki sposób stosować logo oraz jakie są jego parametry.

Czym jest księga znaku?


Księga znaków jest to opis budowy logo firmowego wraz z przykładami w jaki sposób należy je stosować. W rozszerzonej wersji corporate identity jest to również opis całej identyfikacji wizualnej firmy, czyli logo rozszerzone wkomponowane w dokumenty firmowe, samochody służbowe czy powierzchnie biurowe itd.
Na księgę znaków składają się najczęściej poszczególne karty, które opisują konkretne podstawowe elementy logo. Poniżej zostaną one w skrócie opisane. Księga jest dostarczana wraz z logotypem zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej.

Opis znaczenia logo lub logotypu.


W pierwszej części należy dokładnie opisać, jaka jest geneza powstania logo. Do czego nawiązuje, jaka jest jego symbolika. Tego typu opis nie tylko pozwoli lepiej zrozumieć wygląd logo, ale będzie również przydatny podczas rejestracji znaku w Urzędzie Patentowym.

Opis budowy i wyglądu logo lub logotypu.


Jest to główny punkt, w którym przedstawiona jest w dokładny sposób podstawowa wersja logo na jasnym i ciemnym tle. Często podstawowa wersja przedstawiana jest również w wersji poziomej i pionowej. Logo powinno być umieszczone na siatce konstrukcyjnej i posiadać dokładnie opisane proporcje.

Kolorystyka.


Jest to również bardzo ważny element księgi znaku. Każde logo ma dokładnie określoną kolorystykę, w jakiej jest stworzone. Do każdego elementu powinien zostać przypisany odpowiedni kolor, a ten z kolei powinien być opisany w możliwe największej ilości palet barw, jak np. CMYK, RGP, RAL, Panton, folia ORACAL. Pozwoli to na wydruk logo zgodnie z zamysłem autora w każdych warunkach i bez względu na użyty sprzęt.

Pole ochronne.


Jest to dział, w którym opisane i przedstawione wizualnie jest pole wokół logo, które nie może zostać naruszone. Oznacza to, że np. na papierze firmowym nie można w tym miejscu drukować żadnych elementów, a na bannerach reklamowych nie powinny znajdować się żadne elementy poza tłem.

Warianty logotypu.


Większość logotypów posiadać będzie kilka wariantów. Mogą to być np. wersje na różnych tłach. Różne wersje kolorystyczne w tym wersje alternatywne jak np. logo z hasłem firmowym, czy logo w odcieniach szarości lub monochromatyczne.

Pisma firmowe i skalowalność logo.


W tej części przedstawione są szablony pism firmowych z odpowiednio przygotowaną sygnaturą. Poza tym znajdują się tutaj również loga o różnych wymiarach. Często określa się również minimalne wymiary. Dzięki nim logo zawsze będzie czytelne, bez względu na miejsce i metodę wydruku.

Przykłady zastosowania.


Jest to karta, która przedstawia przykładowe zastosowania logo. W części tej są pokazane również przykłady nieprawidłowego wykorzystania logo. Może to negatywnie wpłynąć na wizerunek i postrzeganie firm, dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń zawartych w księdze znaku.