Wnioski z badania rynku gadżetów i upominków reklamowych

Gadżety reklamowe doczekały się wreszcie profesjonalnych badań rynkowych, które przeprowadziła pracownia badawcza Ipsos na zlecenie Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych. Wnioski z tych badań wpraedzie nie zaskaują, acz poszerzają spojrzenie na ten dosyć hermetyczny i wbrew pozorom odtwórczy segment rynku reklamowego.

Z opracowania wynika, że funkcje narzędzi budujących wizerunek marki, często przypisywane są właśnie gadżetom reklamowym. To one trafiają do klienta i sprawiają, że firma staje się rozpoznawalna, ale co najważniejsze, zapamiętana. Stąd wniosek, że warto analizować ogólną rolę upominków reklamowych w firmie. To w jaki sposób działają na klienta, jak je postrzegamy i w jaki sposób możemy kreować nimi wizerunek naszej marki. Analizy, które tworzy się właśnie pod „rynek gadżeciarski” pokazują wiele wskazówek, tego co jest na „topie”, oraz najważniejsze, budowania relacji z klientem.

Raport stwierdza, że upominki reklamowe są nieodzownym elementem jeżeli chodzi o strategię marketingową. Sprawdzają się przy budowaniu wizerunku marki, jej promocji, oraz będąc zapamiętywaną wizytówką. Uważa się, że upominki niezależnie od danej okazji stanowi ą miły gest w kierunku odbiorcy (potencjalnego klienta, partnera czy pracownika). Cechy na które kładzie się największy nacisk przy doborze gadżetów upominkowych są przede wszystkim : funkcjonalność (jest to istotne chociażby dlatego, że upominek ten będzie w ciągłym użytku przez co zostanie z odbiorcą na dłużej), jakość wykonania ( wpływa to na wizerunek firmy, im lepiej wykonany gadżet, tym lepsza ocena i wzrost zaufania do firmy).

Co natomiast wypada najgorzej ? Unikalność (coraz mniej oryginalnych pomysłów na upominki reklamowe). Aby taki upominek spełniał się w swej roli musi być użyteczny, inaczej wyląduje najprościej rzecz ujmując, w śmietniku. A tego nie chcemy. Jeśli jednak gadżet reklamowy nie spełnia wyżej wymienionych warunków odbiorca porzuca go, wtedy nie jesteśmy w stanie na niego wpłynąć, gdyż już zostajemy rzuceni w zapomnienie. Klienci w głównej mierze oczekują od nas, że zaskoczymy ich gadżetem multifunkcjonalnym, łączącym kilka praktycznych cech na raz. Dzięki temu klient jest w stanie powiedzieć „ Ten gadżet spełnia moje wszelkie oczekiwania”.

Na pozytywny odbiór takiego upominku wpływa także niebanalny design. Odbiorca ceni sobie dobrą i pewną jakość wykonania oraz wizualne aspekty, które po prostu cieszą oko. Sumując te wszystkie cechy otrzymujemy upominek reklamowy warty zainteresowania, praktyczny, oryginalny, łączący ciekawy design z przekazem. Dzięki temu odbiorca czuje się wyjątkowy i doceniony przez darczyńcę.

Analizując dalej upominki reklamowe dochodzimy do pewnego ciekawego zjawiska. Otóż, okazuje się, że w wykorzystywaniu upominków, jako narzędzia marketingowego, przodują małe i średnie firmy. Firmy z tego pułapu chcą być zauważone i docenione, dlatego też decydują się na promowanie swojej marki poprzez wręczanie upominków na różne okazje. Dla małych firm takie upominki są świetną formą komunikacji pomiędzy firmą a klientem. Firmy te najczęściej wybierają gadżety funkcjonalne i raczej masowe, np. znane już nam długopisy, kubki, notesy…. Samo wręczenie upominku reklamowego, buduje naszą pozycję na tle konkurencji. Jesteśmy w stanie budować i umacniać swój wizerunek, jednocześnie zapadać w pamięć naszym klientom. W dużych firmach działa to nieco inaczej. Tam upominki reklamowe są już stałą, podstawową częścią strategii marketingowej. Duże firmy, podczas organizowania większych eventów, mają wręcz obowiązek zapewnić gadżety upominkowe dla swoich odbiorców. Niezapewnienie ich skutkowałoby pogorszeniem ogólnego postrzegania firmy jako rzetelnej i umiejscowionej na wysokiej pozycji.

Jeżeli chodzi o trzy najistotniejsze funkcje, które upominek reklamowy musi spełniać a są to : budowanie relacji z klientami, budowanie znajomości marki oraz kreowanie swojego wizerunku. Do wzmacniania swojej pozycji na rynku, poprzez gadżety reklamowe, przyda się odpowiedni dobór upominku do okazji na której będzie wręczany.

A co z kwestią upominków dla pracowników? Rozwiejmy wszelkie zapytania. Pracownik otrzymujący upominki od firmy, są przyzwyczajeni do tego, że to co otrzymują po prostu służy im jako praktyczny gadżet do biura. Dlatego nie traktują tego jako upominku. Jeżeli chodzi o gadżety biurowe z logotypem firmy, automatycznie wzbudza to szacunek i podbudowuje kadrę pracowniczą. Najbardziej spersonalizowanym upominkiem jest ten, który pracownik otrzymuje na wszelkiego rodzaju jubileuszach czy też świąt. Okazuje się, że gadżety użytkowe najlepiej sprawdzają się na wszelkiego rodzaju galach, targach, konferencjach. Wtedy mamy pewność, że większa liczba odbiorców otrzyma nasz upominek reklamowy, a co za tym idzie, poprzez funkcjonalność gadżetu nasza marka zostanie zapamiętana. Natomiast gadżety bardziej designerskie odnajdą się na wszelkiego rodzaju imprezach masowych, czy też uroczystościach. Na większego rodzaju uroczystości, oraz jako forma podziękowania, sprawdzą się upominki reklamowe z wyższej półki.