Sitodruk na płaskie i duże powierzchnie

Sitodruk na płaskie i duże powierzchnie

Popularna technologia stosowana do druku na dużych i płaskich powierzchniach, w tym na odzieży. Polega na przeciskaniu farby przez specjalne gęste Podobnie  jak w tampodruku, warto pamiętać, że druk każdego koloru na przedmiocie jest dodatkowo taryfikowany, dobrze  więc zredukować ilość kolorów w logo i treści nadruku do niezbędnego minimum. Proszę również pamiętać, że nadruk w kilki miejscach na jednym przedmiocie również jest taryfikowany osobno za każde miejsce. Sitodruk jest trwałą metodą i często sam nadruk przeżywa samą koszulkę. Idealna technologia do nadruku małej ilości pełnych kolorów na bawełnianych i poliestrowych tekstyliach, torbach, papierze, reklamówkach, tekturze.

Sitodruk to technika drukowania sitowego polegająca na przetłoczeniu farby przez matrycę, która stanowi sito z częściowo zakrytymi powierzchniami tworzącymi oczekiwany szablon. Wykorzystywana w druku jedno- i wielobarwnym, na podłożach z papieru, tektury, foliach, płytach z tworzyw sztucznych, metalach oraz włóknach. Najczęściej stosowany jest do nadruku koszulek i odzieży oraz toreb reklamowych. Prawidłowo wykonany nadruk metodą sitodruku charakteryzuje się wysoką wytrzymałością podczas prania oraz użytkowania. Na jakość wykonanego wydruku wpływają nie tylko odpowiednio dobrane farby, ale przede wszystkim prawidłowo wykonane czynności na każdym etapie, od naświetlana po suszenie gotowego nadruku. Zaletą tej metody jest możliwość drukowania w dowolnych kolorach. Dodatkowo sitodruk jest tańszy przy większych nakładach, ponieważ wiąże się z pewnymi kosztami stałymi, jak np. przygotowanie matryc.

Matrycę w sitodruku stanowi siatka (sito) z częściowo zakrytymi powierzchniami, które tworzą rodzaj negatywu rysunku. W wyniku procesu chemicznego otrzymuje się elementy drukujące (oczka siatki, które odkryte i przelotowe) oraz elementy niedrukujące (oczka siatki, które są zakryte). Po nałożeniu farby mazistej na formę i przeciśnięciu jej przy pomocy gumowego rakla przez siatkę, otrzymuje się odbitkę na podłożu. Matryca wg definicji słownikowej jest wklęsłą formą z odwzorowanym kształtem znaku, składu bądź rysunku. Przeznaczona do wykonania formy drukowej lub jej elementów.

Maszyna sitodrukowa stosowana w drukarstwie zbudowana jest z szablonu napiętego na siatkę tkaną, wykonaną z włókien syntetycznych lub metalową, tworzącego formę drukową. Przygotowanie szablonu polega na pokryciu miejsc niedrukujących, za pomocą zablokowania otworów siatki tworzącej matryce sitodrukową. Wykonywanie odbitki polega na przeciskaniu farby przez wolne oczka za pomocą rakla czyli specjalnego przyrządu przesuwającego się z dokładnością po matrycy, na której umieszczony jest dany szablon, pozostawiając oczekiwany wzór na podłożu drukowym. Matrycę wykorzystywaną w maszynie sitodrukowej, można wykorzystywać wielokrotnie usuwając wzór za pomocą odwarstwiacza, po procesach oczyszczających na matrycy można ponownie otrzymać nowy szablon. Maszyna sitodrukowa może być wykorzystywana do zadrukowania różnego rodzaju podłoży drukowych tj.: drewno, tkaniny i tworzywa sztuczne, w zależności od swoich możliwości technologicznych. Istnieje możliwości wykorzystania jej do nadruków wielkoformatowych oraz na podłożach o różnych kształtach. Wydruk na maszynie sitodrukowej charakteryzuje się pełnym nasyceniem barwy i trwałością wykorzystywanych farm drukowych, może być on jedno- lub wielobarwny.

Rakiel zwany również przecierakiem to cienkie narzędzie ze sprężystą taśmą, zbudowany z tworzywa sztucznego. Przeznaczony jest do zagarniania farby z niedrukujących elementów formy drukowej oraz z rastrowego walca w technice drukowania fleksograficznego. Rakiel jest również taśmą wykonaną z twardej gumy bądź tworzywa sztucznego z uchwytem, który służy do przeciskania farby przez oczka na podłoże w technice drukowania sitowego. Podobne narzędzie stosuje się również w celu dociskania folii do klejonego podłoża (jest to tak zwany rakiel aplikacyjny). Rakiel może mieć różne wymiary zależnie od techniki druku w jakiej jest stosowany, wyróżniamy rakiel ręczny oraz jako element w maszynie.

Ograniczenia sitodruku:

 1. Faktura/ Struktura materiału może być przeszkodą – gruby splot drukowany sitem, niekorzystnie wygląda, słabsze krycie.
 2. Długi czas schnięcia, ze względu na grubsze warstwy farb – tunele grzewcze, suszarki elektryczne, siatki-leżaki.
 3. Nadaje się przede wszystkim do powierzchni dużych i płaskich.
 4. Ścisłe pasowanie kolorów może być problemem.
 5. Druk CMYK – względnie niska rozdzielczość widoczne piksele i niezbyt drobne rastry. CMYK wykonany sitodrukiem nigdy nie będzie takiej jakości jak tradycyjny offset.
 6. Ilość kolorów do nadruku zależy od posiadanej maszyny: jednokolorówka 1-2 kolory bez ścisłego pasowania, karuzele: 4-8 na czterokomorówce, 6-12 na sześciokolorówce.
 1. Nadruki na nylonie, ortalionie i innych tkaninach pogniecionych i sztucznych są trudne, źle przyjmują nadruk, brzegi nadrukowanych kształtów są postrzępione, farba nie trzyma się dobrze podłoża.
 2. Rzeczy trudne do podłożenia pod maszynę: powierzchnie nierówne, np.: nadmuchiwane piłki, fotele, materace, które często drukujemy latem, nie ma szans, aby spasować się z drugim kolorem – drukujemy tylko jeden kolor. Dlatego warto zadbać o uproszczoną wersję logo – jednokolorową.
 3. Niestety, nie ma możliwości starcia, sprania błędnie wykonanego nadruku.
 4. Aby nadruk metodą sitodruku był możliwy, niezbędna jest całkowicie płaska powierzchnia, którą możemy oprzeć o stolik montażowy, lub na nim zamocować na czas nadruku. Jakiekolwiek szwy, patki, zatrzaski, zamki, łączenia materiałów uniemożliwiają nadruk w tych miejscach. Dlaczego? Rakiel nanosi farę tylko na płasko oraz istnieje groźba pęknięcia drogiej siatki jedwabnej.
 5. Uwaga na różnice w rozmiarach między XXL a S. Jeśli zaplanujemy zbyt duży nadruk mierząc go do koszulki XXL, ta sama wielkość nadruku na koszulce S będzie stanowczo zbyt duża. przecież nie drukujemy różnych wielkości nadruku w zależności od wielkości koszulek…

Sposób na oszczędność

Sposoby są podobne jak przy tampodruku.

Oprócz tego ważne aby znać podział na dwa rodzaje farby używanych do nadruku:

Farby wodne a farby plastizolowe.

Plastizole -mocno kryją, ale i tak często należy kłaść kilka warstw tej farby, aby zneutralizować wpływ koloru podłoża, nie wsiąkają, ale wczepiają się w podłoże, są kładzione grubą warstwą, są to farby, które długo schną, i potrzeba ich więcej niż farb wodnych, stąd ich wyższa cena. Są idealne do nadruku na ciemnych tkaninach, np.: żółty kolor na granatowym tle, lub biały na czarnym. Koszt – ok. 50% droższa!!!

Farby wodne – wsiąkają w głąb tkaniny i zmieniają jej kolor i nie czujemy jej dotykając tkaniny, są tańsze i łatwiejsze w użyciu, dostateczne krycie uzyskujemy nawet jednym pociągnięciem rakla.

Farby obu typów mają podobną trwałość, więc jeśli nie stanowi to dla nas różnicy, to lepiej drukować farbami wodnymi na jasnych przedmiotach, niż plastizolowymi na przedmiotach ciemnych.

DWA SŁOWA O NADRUKOWANYCH TEKSTYLIACH:

 1. Gramatura bawełny określa wyłącznie wagę metra kwadratowego bawełny, np.: 160 g/m2, 140 g/m2. Wyższa gramatura nie świadczy o lepszej jakości bawełny!!!
 2. Pranie bawełny – 30-40 stopni C – zgodnie z metką, bez wybielaczy, bez dodatkowych aktywnych środków chemicznych. Farby zachowują swoją kolorystykę.
 3. Prasowanie nadruku powinno się zawsze odbywać na lewej stronie przedmiotu.
 4. Wodoodporność a wodoszczelność, humifilne

Opis technologii: rakiel, siatka jedwabna napięta na stalową ramę, każdy kolor kładziony jest oddzielnie

sito rozpięte na ramie bezpośrednio na przedmiot. Poprzez reakcje chemiczne w sicie zostają otwarte oka, odpowiadające kształtowi, który chcemy odwzorować. Za pomocą gumowego rakla farba jest przecierana przez sito na drukowany przedmiot, zostawiając nadruk w oczekiwanym kształcie. Optymalna powierzchnia nadruku mieści się w formacie A4+ (może być większa!!!). Technikę stosujemy do druku koszulek, toreb, czapeczek, smyczy, itp.

sitodruk reklamowy
sitodruk reklamowy