Grawer laserowy forever

Grawer laserowy to efektowna, bardzo dokładna i „dożywotnio” trwała metoda znakowania przedmiotów. Polega na wypaleniu przez promień lasera odwzorowywanego kształtu w twardych przedmiotach. Grawer laserowy wprawdzie uniemożliwia stosowanie palety kolorów, ale przedmioty grawerowane laserowo – „szlachetnieją” i wyglądają bardzo elegancko. Ze względu na moc istnieją dwa rodzaje laserów: kosztowny laser typu JAG o dużej mocy graweruje przedmioty metalowe (pióra, termosy, piersiówki), i nieco tańszy (co nie znaczy, że bardzo tani) laser typu CO2 grawerujący pozostałe przedmioty: drewno, szkło, jak również metale platerowane tworzywami i farbami.

 1. Mechaniczny – grawermistrz – ręczny, frez ploterowy wycina mechanicznie tekst lub ksztalt, nie jest to doskonała metoda, krawędzie są często poszarpane, nie są idealnie proste.
 2. Laser CO2 – graweruje miękkie materiały: szkło, drewno, platerowane metale, tworzywa sztuczne, ale jest za słaby do grawerowania metalu, za wyjątkiem metali platerowanych, czyli pokrytych warstwą farby lub tworzywa. Trzeba jednak pamiętać, że laser nie graweruje samego metalu, tylko wypala warstwę go pokrywającą. Możemy grawerować skóry, ekoskóry i okleiny – uzyskamy świetną rozdzielczość. Laserze CO2 często wycina się również pieczątki albo litery ze styroduru, kształty z plexi, etc.
grawer w drewnie
grawer w drewnie

Ograniczenia:

 1. Grawerujemy raczej drobne przedmioty. Laser CO2 wygląda jak większe ksero starego typu z klapą- oznacza to, że ośrodka nie włożymy dużych i długich przedmiotów, po prostu się nie zmieszczą.
 2. Kolor odkrytej powierzchni metalowej, po wypaleniu warstwy farby może być niespodzianką!!!
 3. Uwaga: tajemnicza pasta.

Oszczędności:

 1. Na koszt grawerowania laserem składa się wyłącznie czas pracy lasera na jednym przedmiocie. Ponieważ szybkość grawerowania jest stała, podstawowym parametrem wpływającym na cenę usługi jest wielkość graweru. Inne czynniki są mniej ważne.
 2. Na rynku szczecińskim istnieje spora konkurencja w zakresie usług grawerowania laserem CO2. Istnieje ok. 8 urządzeń tego typu, można więc negocjować korzystne ceny.
 3. Uwaga: urządzenia do graweru laserowego są urządzeniami peryferyjnymi podłączanymi bezpośrednio do komputera. Nie może być więc mowy o żadnych kosztach przygotowalni i matryc, co czasami próbują doliczać niektóre agencje reklamowe – płaci się czasami za ustawienienie przedmiotów w maszynie ok 30,00 zł

Laser dużej mocy JAG – wielkie i kosztowne urządzenie. Praktycznie jest to cała linia technologiczna. W całej Polsce jest zaledwie kilka urządzeń typu JAG, używanych do celów reklamowych. Takie urządzenie kosztuje kilka milionów złotych i ma duże moce przerobowe.

Ograniczenia

 1. Dodatkowy koszt transportu do firm grawerujących i z powrotem
 2. Grawer JAG jest ok. dwa razy droższy niż przy grawerze CO2.
 3. Szybki serwis jest praktycznie niemożliwy – czekamy w kolejce zleceń.

Oszczędności:

 1. Tak samo jak w CO2 – na koszt grawerowania laserem składa się wyłącznie czas pracy lasera na jednym przedmiocie. Ponieważ szybkość grawerowania jest stała, podstawowym parametrem wpływającym na cenę usługi jest wielkość graweru. Inne czynniki są mniej ważne.

Tabliczka grawerton – skuteczny patent na nagłego VIP’a.

Pamiętajmy, że tampodruk świetnie udaje grawer laserowy, a kosztuje kilka razy mniej!!!

grawer laserowy na gadżetach reklamowych
grawer laserowy na gadżetach reklamowych

Grawer laserowy (grawerowanie laserowe) – metoda wykonywania drukowych form w fleksograficznej i wklęsłodrukowej technice drukowania. W metodzie tej wykorzystuje się wiązkę światła, która modyfikuje powierzchnię znakowanego produktu. Proces drukowania jest w pełni zautomatyzowany i sterowany jest cyfrowo. Głebokość znakowania (graweru) zależy od mocy urzadzenia i czasu oddziaływania wiązki lasera na przedmiot oraz materiału, z jakiego dany przedmiot jest wykonany. Ta technika znakowania jest bardzo trwała oraz precyzyjna. Dodatkowo, cechuje się duża wydajnością, dzięki czemu możliwe jest znakowanie wysokich nakładów w bardzo krótkim czasie. Wykonany wzór jest bardzo elegancki i estetyczny. Można go wykonywać na różnego rodzaju materiałach (metal, papier, silikon, drewno, skóra, skóra eko, aluminium, szkło, ceramika, aktyl, mosiądz i wiele inych).